Cisowianka
Luis Zborowski

Luis Zborowski

Miał zaledwie 16 lat, gdy został jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Odziedziczoną po rodzicach fortunę Louis Zborowski wydawał z fantazją – zbudował sobie prywatną linię kolejową, urządzał przyjęcia, na których wysadzał w powietrze budynki w swoim majątku, konstruował wyścigowe samochody i jeździł w rajdach. Sporą sumę dał też właścicielowi firmy Aston Martin, by uratować ją przed bankructwem. Gdyby nie ten ekscentryczny arystokrata, kultowa dziś marka przestałaby istnieć po zaledwie pięciu latach działalności.
 

Gdy w 1903 roku ojciec Luisa William Eliot Zborowski zginął w wyścigu La Turbie, młody hrabia miał zaledwie 8 lat. Jego matka, chcąc zabezpieczyć przyszłość jedynego syna, kupiła mu majątek Higham Park w hrabstwie Kent. Niedługo później zachorowała na raka. Gdy zmarła, Louis odziedziczył nie tylko liczącą 91 hektarów posiadłość z okazałą rezydencją i kilkunastoma domami, ale też 11 milionów funtów w gotówce i kilka nieruchomości w Nowym Jorku. Został sierotą, a jednocześnie jednym z najzamożniejszych ludzi na Ziemi.

"Nie przywiązywał wagi do wartości pieniędzy i wydawał je tak, jak chciał", napisał o Louisie David Paine, autor książki "The Zborowski Inheritance". Jego zdaniem hrabia miał w życiu jeden cel – dobrze się bawić. I trudno się z nim nie zgodzić, bo młody arystokrata lekką ręką wyrzucał spore sumy na spełnianie swoich marzeń. Od dzieciństwa fascynował się koleją, więc gdy już mógł dysponować majątkiem po rodzicach, wybudował prywatną linię kolejki wąskotorowej wokół swej posiadłości, która to służyła głównie do filmowanych scen porwań, pościgów i napadów na pociąg – podpatrzonych w produkcjach Hollywood. Ekscentryczny potomek polskiej szlachty lubował się w jeszcze jednej rozrywce. Uwielbiał zabawiać swoich gości organizując w Higham Park pokazy pirotechniczne. Nie były to jednak fajerwerki – to byłoby dla niego zbyt banalne. Młody hrabia wysadzał w powietrze… rzeźby i budynki, stawiane tylko po to, by podczas przyjęć roztrzaskać je w drobny mak.

Ale to nie ekscentryczne rozrywki sprawiły, że Louis Zborowski do dziś jest legendą wśród fanów motoryzacji. Hrabia przeszedł do historii dzięki swojej miłości do szybkich samochodów, ścigania się i bicia rekordów prędkości. Ta miłość popchnęła go do konstruowania własnych aut wyścigowych, ale też skłoniła do wsparcia finansowego firmy Aston Martin. Ekstrawagancki arystokrata związał się z tą raczkującą wówczas marką w 1920 roku, gdy zgłosił się do niego jej założyciel Lionel Martin. Produkowanych przez niego aut nikt nie chciał kupować, w dodatku z interesu wycofał się jego wspólnik, zostawiając go ze sporymi długami i perspektywą rychłej plajty. Zborowski, który już wtedy pracował nad zbudowaniem własnego pojazdu, nie dał się długo prosić. Przekazał Martinowi potrzebną na uratowanie firmy sumę 10 tysięcy funtów, a do tego zaoferował, że będzie go wspierał w kolejnych latach. Ktoś inny na jego miejscu zapewniłby sobie w zamian za taką dotację udziały w ocalonej przed bankructwem firmie, ale Louisa to nie interesowało. Od Martina oczekiwał tylko jednego – że będzie specjalnie dla niego konstruował samochody do startów w wyścigach. Sam zresztą za te starty płacił, bo został też sponsorem rajdowego teamu Astona Martina.

Pierwszym owocem współpracy Zborowskiego z firmą Lionela był Aston Martin 1486 cc, czterocylindrowa wyścigówka, którą w 1921 roku hrabia wystartował w wyścigu w Booklands i od razu ustanowił rekord prędkości tego toru (106 km/h). Zachęcony tym sukcesem arystokrata zlecił opracowanie auta na Grand Prix Francji w 1922 roku. Produkcję dwóch sztuk nowego modelu nadzorował jego przyjaciel, inżynier Clive Gallop. Nową maszynę, nazwaną pieszczotliwie "Bunny", Louis przetestował najpierw w górskim wyścigu w Shelsley Walsh oraz na torze w Booklands. Auto sprawowało się świetnie, rozpędzało się do prędkości 120 km/h, dzięki czemu Zborowski w kolejnych przejazdach ustanawiał kilka rekordów świata. 16 lipca 1922 roku hrabia i jego przyjaciel stanęli na starcie rozgrywanego w Strasburgu Grand Prix Francji. Żaden z nich nie dojechał jednak do mety – w obu prowadzonych przez nich Astonach Martinach "Bunny" zawiódł układ paliwowy. W tym roku Zborowski w barwach teamu rajdowego Astona Martina wystartował jeszcze w rajdzie International 1500 Trophy, wyścigu Junior Car Club 200 i Grand Prix Penya Rhin na torze w Vilafranca. Ale najwspanialszym "dzieckiem" stworzonym dla Zborowskiego był legendarny Aston Martin Razor Blade. Ten zbudowany w 1923 roku samochód był ulepszoną wersją modelu 1486 cc i rozwijał prędkość 163 km/h. Już w pierwszym roku Razor pobił dwa rekordy na torze w Booklands, a w różnego rodzaju rajdach startował z sukcesami aż do roku 1935. Był na tyle udanym autem, że kolejni właściciele jeździli nim aż do lat 50., kiedy to trafił do muzeum. Coraz lepsze samochody dostarczane przez fabrykę Martina pozwalały Louisowi osiągać coraz większe sukcesy. W 1923 roku znów zajął drugie miejsce w Grand Prix Penya Rhin, stanął też na trzecim miejscu podium Grand Prix Hiszpanii na torze w Voiturettes.

Dosiadanie fabrycznych aut Louisowi jednak nie wystarczało. W 1921 roku z pomocą inżyniera Clive’a Gallopa skonstruował swój pierwszy samochód. Tu też dała o sobie znać jego fantazja. Louis i Gallop do budowy swojego jeżdżącego monstrum użyli starego, pięciotonowego Mercedesa, do którego włożyli sześciocylindrowy lotniczy silnik Maybacha o pojemności 27 litrów. Auto, nazwane Chitty Bang Bang (nazwę tę Louis zapożyczył z popularnej piosenki opowiadającej o żołnierzach, którzy korzystając z przepustki odwiedzają domy publiczne) z wyglądu nie przypominało wyścigówki, ale gdy ruszyło do rywalizacji na torze Brooklands, nie miało sobie równych.

Rok później hrabia skonstruował Chitty Bang Bang II, napędzany sześciocylindrowym lotniczym silnikiem Benza o pojemności 18,8 litra. Kolejnym Chitty Bang Bang III w 1923 roku hrabia ustanowił rekord toru w Booklands, przejeżdżając okrążenie z prędkością 181 km/h. Zborowski jeździł też tym autem do Stuttgartu na spotkanie z przedstawicielami Mercedesa, gdy negocjował warunki startów w zespole rajdowym tej marki. Zanim jednak zasiadł za kierownicą wyścigówki niemieckiej firmy, skonstruował Chitty Bang Bang IV, nazywany także Higham Special. Pod maskę tego wynalazku trafił dwunastocylindrowy silnik lotniczy Liberty, który pozwalał rozpędzić auto do prędkości ponad 270 km/h. Szalony arystokrata chciał mieć pewność, że maszyna nie zawiedzie go na torze i postanowił jeszcze ją udoskonalić.

Prace nad Higham Special musiał jednak odłożyć, bo w 1924 roku dogadał się z Mercedesem i dołączył do ich teamu rajdowego. Pierwszym rajdem w nowych barwach było Grand Prix Włoch na torze Monza. Louis usiadł tam za kierownicą Mercedesa M72/94. Rajd skończył się tragicznie, na 45. okrążeniu hrabia wypadł z trasy i zginął na miejscu. Miał wtedy 29 lat. Wielu historyków motoryzacji uważa, że Louis Zborowski był jedną z najważniejszych postaci w dziejach Astona Martina. I to nie tylko dlatego, że ocalił ją przed bankructwem. Ekscentryczny hrabia wyznaczył też kierunek rozwoju marki, bo skłonił jej właściciela do tworzenia coraz szybszych aut, które z powodzeniem będą konkurować w wyścigach z samochodami innych marek. I choć przez lata szefowie Astona się zmieniali, to zawsze starali się tworzyć auta, które pozwolą kierowcy cieszyć się świetnymi osiągami i pozwolą z powodzeniem ścigać się w rajdach. Doskonałym przykładem jest model DB2, który jeszcze przed oficjalną premierą, podczas Motor Show w Nowym Jorku w 1950 roku, został wystawiony do słynnego dwudziestoczterogodzinnego wyścigu Le Mans.

W 1951 roku, czyli rok po rozpoczęciu seryjnej produkcji, Aston Martin DB2 ponownie ścigał się w Le Mans. I nie dał szans konkurentom – zasiadający za kierownicą DB2 kierowcy zdobyli trzy pierwsze miejsca w swojej klasie. Auto świetnie spisywało się też w prestiżowym Mille Miglia. W 1952 roku jadący DB2 Tony Wisdom zajął 12 miejsce w klasyfikacji generalnej tego wyścigu, a tuż za nim uplasował się inny miłośnik tego modelu Reg Parnell. Dwa lata później w Mille Miglia ścigał się tym modelem słynny brytyjski kierowca rajdowy George Abecassis. Walory tego auta doceniła też załoga Perlage Team, która w ubiegłym roku debiutowała w Mille Milla Storica, kultowym rajdzie skupiającym pasjonatów dawnej motoryzacji. W tym roku nasz team znów stanie do rywalizacji na trasie z Brescia – Rzym – Brescia, i znów pojedzie samochodem Aston Martin. Tym razem będzie to Aston Martin DB 2/4 z 1955 w legendarnym kolorze Racing Green, którego pomysłodawcą był Eliot Zborowski, ojciec Louisa, a propagatorem  Louis. Logo Perlage będzie można zobaczyć nie tylko na masce tego pięknego auta. Cisowianka Perlage, podobnie jak rok temu, wystąpi w roli sponsora głównego Mille Miglia 2017, a woda musująca Perlage będzie oficjalnym napojem tej imprezy.

 

Luis Zborowski 2


Meta 2019

Po plombowaniu

W trzecim etapie Wyścigu Tysiąca Mil zawodnicy zmierzyli się z najdłuższą, pełną wzniesień trasą z Rzymu do Parmy

Dzień 3 – pod górę i w dół

W trzecim etapie Wyścigu Tysiąca Mil zawodnicy zmierzyli się z najdłuższą, pełną wzniesień trasą z Rzymu do Parmy

Czas na ostatnie porawki i na wielką uroczystą paradę

Za chwilę start

Czas na ostatnie porawki i na wielką uroczystą paradę

O co chodzi w regularity race?

1000 Miglia - regularity race

O co chodzi w regularity race?

Czwarty etap rajdu, z Parmy do Brescii, zakończył jubileuszowe Mille Miglia 2017

Koniec pięknej przygody

Czwarty etap rajdu, z Parmy do Brescii, zakończył jubileuszowe Mille Miglia 2017

Najpiękniejszy Wyścig Świata, wraz z dwoma ekipami Perlage Team,  wystartował tradycyjnie z Viale Venezia w Bresci

Mille Miglia 2017 rozpoczęte!

Najpiękniejszy Wyścig Świata, wraz z dwoma ekipami Perlage Team, wystartował tradycyjnie z Viale Venezia w Bresci

Podział Eliota Zborowskiego tak jak trafny co do zasady, nie był jednak idealny ze względu na ilość reprezentowanych krajów i ograniczenia w rezerwacji kolorów...

Początek kolorowego świata jednobarwnych samochodów cz.2

Podział Eliota Zborowskiego tak jak trafny co do zasady, nie był jednak idealny ze względu na ilość reprezentowanych krajów i ograniczenia w rezerwacji kolorów...

Jak małżeństwo doskonałe...

Aston Martin & Mille Miglia

Jak małżeństwo doskonałe...

Wyścig Tysiąca Mil po wojnie.

Historia Mille Miglia cz. 3

Wyścig Tysiąca Mil po wojnie.

Już za niecałe 3 miesiące ponownie wystartuje „najpiękniejszy wyścig świata”

90 lat Mille Miglia!

Już za niecałe 3 miesiące ponownie wystartuje „najpiękniejszy wyścig świata”

Kawalkada najbardziej ekskluzywnych pojazdów zabytkowych świata późną nocą dotarła do Wiecznego Miasta

La grande storia

Kawalkada najbardziej ekskluzywnych pojazdów zabytkowych świata późną nocą dotarła do Wiecznego Miasta

Jakie gwiazdy w pięknych, zabytkowych samochodach będziemy mogli podziwiać w tym roku?

Mille Miglia już za 3dni!

Jakie gwiazdy w pięknych, zabytkowych samochodach będziemy mogli podziwiać w tym roku?

Jak zgłosić się do wyścigu? To nie jest wcale takie proste…

Start Mille Miglia coraz bliżej!

Jak zgłosić się do wyścigu? To nie jest wcale takie proste…

Samochód to nie wszystko. Trzeba jeszcze przejechać trasę z Brescii do Rzymu i z powrotem lepiej niż pozostali

Jak wygrać Mille Miglia?

Samochód to nie wszystko. Trzeba jeszcze przejechać trasę z Brescii do Rzymu i z powrotem lepiej niż pozostali

Dzień 2 - ponad 550 km przez Toskanię

Brescia wita uczestników rajdu 2019

450 klasycznych samochodów skierowało się, przez serpentyny dróg Toskanii, do Wiecznego Miasta

Dzień 2 - na Rzym!

450 klasycznych samochodów skierowało się, przez serpentyny dróg Toskanii, do Wiecznego Miasta

Wspaniałe historyczne samochody przeszły dziś obowiązkowe przed startem badania techniczne

Brescia wita uczestników Mille Miglia 2018

Wspaniałe historyczne samochody przeszły dziś obowiązkowe przed startem badania techniczne

Tegoroczny samochód Perlage Team na 1000 Miglia

Aston Martin DB2 - 1952

Tegoroczny samochód Perlage Team na 1000 Miglia

W trzecim etapie Mille Miglia 2017 uczestnicy stawili wysokim górom, krętym drogom i niestabilnej pogodzie

Trzeci dzień rywalizacji – pod górę!

W trzecim etapie Mille Miglia 2017 uczestnicy stawili wysokim górom, krętym drogom i niestabilnej pogodzie

Dzień przed startem MilleMiglia już tradycyjnie poświęcony jest uroczystemu plombowaniu samochodów na Piazza della Vittoria

Wszystkie oczy zwrócone na Brescię

Dzień przed startem MilleMiglia już tradycyjnie poświęcony jest uroczystemu plombowaniu samochodów na Piazza della Vittoria

Jak mawia mądrość ludowa marzenia nadają rzeczom nazwy, a światu kolory. Od tej tezy krok do kolejnej: a kolory nadają samochodom charakter.

Początek kolorowego świata jednobarwnych samochodów cz.1

Jak mawia mądrość ludowa marzenia nadają rzeczom nazwy, a światu kolory. Od tej tezy krok do kolejnej: a kolory nadają samochodom charakter.

W Mille Miglia 2017 kibicować będziemy dwóm ekipom reprezentującym Perlage Team

Perlage Team powiększa się

W Mille Miglia 2017 kibicować będziemy dwóm ekipom reprezentującym Perlage Team

Czterej Muszkieterowie, Syn Diała i Człowiek z Lodu...

Historia Mille Miglia cz.2

Czterej Muszkieterowie, Syn Diała i Człowiek z Lodu...

Mille Miglia Storica 2016 zakończyło się w Gussago na przedmieściach Brescii.

Il gran finale!

Mille Miglia Storica 2016 zakończyło się w Gussago na przedmieściach Brescii.

Mille Miglia rozpoczęte! Uczestnicy w strugach deszczu przejechali z Brescii do Rimini.

La grande pioggia

Mille Miglia rozpoczęte! Uczestnicy w strugach deszczu przejechali z Brescii do Rimini.

Na legendę rajdu Mille Miglia poza najbardziej ekskluzywną selekcją samochodów sportowych świata wpływa jeszcze jedna rzecz – Włochy

Niezwykła Italia

Na legendę rajdu Mille Miglia poza najbardziej ekskluzywną selekcją samochodów sportowych świata wpływa jeszcze jedna rzecz – Włochy

Jak powstał najpiękniejszy wyścig świata?

Historia Mille Miglia

Jak powstał najpiękniejszy wyścig świata?

Historia, szyk i emocje! Cisowianka Perlage została partnerem prestiżowego, międzynarodowego rajdu historycznych samochodów Mille Miglia

Perlage na Mille Miglia!

Historia, szyk i emocje! Cisowianka Perlage została partnerem prestiżowego, międzynarodowego rajdu historycznych samochodów Mille Miglia

Dzień 1 - na Rzym!

W ostatnim dniu rywalizacji zawodnicy Mille Miglia 2018 wrócili do Brecii by świętować zakończenie tegorocznego Rajdu Tysiąca Mil

Dzień 4 – do mety!

W ostatnim dniu rywalizacji zawodnicy Mille Miglia 2018 wrócili do Brecii by świętować zakończenie tegorocznego Rajdu Tysiąca Mil

Ponad 450 kierowców wraz z pilotami ruszyło na trasę Najpiękniekszego Wyścigu Świata

Dzień 1 - czasem słońce czasem deszcz

Ponad 450 kierowców wraz z pilotami ruszyło na trasę Najpiękniekszego Wyścigu Świata

Już w środę 16 maja wystartuje Najpiękniejszy Wyścig Świata!

Mille Miglia 2018

Już w środę 16 maja wystartuje Najpiękniejszy Wyścig Świata!

Cisowianka Perlage po raz trzeci oficjalnym sponsorem głównym legendarnego wyścigu tysiąca mil

1000 Miglia 2018

Cisowianka Perlage po raz trzeci oficjalnym sponsorem głównym legendarnego wyścigu tysiąca mil

W drugim etapie Mille Miglia 2017 kierowcy w swoich wspaniałych maszynach zmierzyli się z 600-kilometrową trasą i niespodziankami pogodowymi

Dzień drugi czyli wszytkie drogi prowadzą do Rzymu

W drugim etapie Mille Miglia 2017 kierowcy w swoich wspaniałych maszynach zmierzyli się z 600-kilometrową trasą i niespodziankami pogodowymi

Fiera di Brescia otwiera swoje drzwi dla setek zabytkowych aut

Dwa dni przed startem

Fiera di Brescia otwiera swoje drzwi dla setek zabytkowych aut

Unikatowość: z czym ją jeść i dlaczego popijać Perlage.

Samochody unikatowe

Unikatowość: z czym ją jeść i dlaczego popijać Perlage.

Wielcy przegrani, dramatyczne wydarzenia i decyzja o zakończeniu rywalizacji

Historia Mille Miglia cz. 4

Wielcy przegrani, dramatyczne wydarzenia i decyzja o zakończeniu rywalizacji

Od pasji do prestiżu czyli jak narodziła się legenda

Historia Mille Miglia cz.1

Od pasji do prestiżu czyli jak narodziła się legenda

Trzeci etap, z Rzymu do Parmy, był najtrudniejszy z wszystkich ale zarazem najbardziej malowniczy

Il grande sole

Trzeci etap, z Rzymu do Parmy, był najtrudniejszy z wszystkich ale zarazem najbardziej malowniczy

Na jeden dzień przed startem najpiękniejszego wyścigu świata

La grande bellezza

Na jeden dzień przed startem najpiękniejszego wyścigu świata

Jeśli komuś wydaje się, że w latach 1927-57 jeżdżono wolno jest w dużym błędzie

Rekordy Mille Miglia

Jeśli komuś wydaje się, że w latach 1927-57 jeżdżono wolno jest w dużym błędzie

Wielki powrót The Red Arrow

Mille Miglia obecnie

Wielki powrót The Red Arrow


Do góry
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie w ramach naszej witryny stosujemy pliki „cookies” wskazane w polityce prywatności. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień w zakresie plików „cookies” w przeglądarce internetowej oznacza, że wyrażacie Państwo zgodę na ich zapis i wykorzystanie oraz, że akceptujecie naszą politykę prywatności.

Polityka prywatności OK, zgadzam się